Ազգային ժողովի փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա պատգամավորական բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը մայիսի 13-ին հանդիպեց Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավորների պալատի միջնորդությունների հարցերով հանձնաժողովի պատվիրակության հետ, որը գլխավորում էր Զուզկա Բեբարովա-Ռույբրովան: Հանդիպմանը մասնակցում էին նաեւ ԱԺ պատգամավորներ Մարգարիտ Եսայանը, Լեւոն Դոխոլյանը եւ Տաճատ Վարդապետյանը:
Քննարկվեցին հայ-չեխական խորհրդարանական կապերի զարգացմանը, քաղաքական, տնտեսական ու մշակութային փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր:
Էդուարդ Շարմազանովը նշեց, որ հայ-չեխական երկկողմ հարաբերությունները, ինչպես նաեւ Եվրամիության շրջանակներում համագործակցությունը ակտիվորեն են զարգանում, ինչը մեծապես պայմանավորված է նաեւ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի՝ Չեխիայի Հանրապետություն կատարած պետական այցով:
Անդրադառնալով 1915 թ. Օսմանյան Թուրքիայի իրականացրած Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման խնդրին եւ 100-ամյա տարելիցի միջոցառումների ծրագրին՝ ԱԺ փոխնախագահը Չեխիայի խորհրդարանի ներկայացուցիչներին հավաստիացրեց, որ այս ողբերգական իրադարձությունների մասին պետական մակարդակով բարձրաձայնելն ու հիշատակելը պայմանավորված չէ միայն ազգային ցավով: Ըստ նրա՝ քանի դեռ միջազգային ողջ հանրությունը Հայոց ցեղասպանությունը չի ճանաչել ու չի գնահատել այն որպես մարդկության դեմ գործած մեծագույն չարիք, նշանակում է դեռեւս չի բացառել նոր ցեղասպանությունների հնարավորությունը: Էդուարդ Շարմազանովը չեխ խորհրդարանականներին առաջարկեց Հայոց ցեղասպանության թանգարանի մի շարք ցուցանմուշներ ներկայացնել նաեւ Չեխիայի խորհրդարանում, ինչը մարդու իրավունքների պաշտպանությանն ուղղված կարեւոր քայլ է:
Պատվիրակության ղեկավար Զուզկա Բեբարովա-Ռույբրովան գոհունակություն հայտնեց հայ-չեխական հարաբերությունների վերելքի համար եւ պատրաստակամություն հայտնեց՝ անելու հնարավորինս, որ երկու երկրների միջեւ կապերն էլ ավելի զարգանան: Նա տեղեկացրեց, որ պատվիրակությունն այցելել է Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր եւ հարգանքի տուրք մատուցել անմեղ զոհերի հիշատակին: Պատվիրակության ղեկավարի գնահատմամբ՝ ամեն ինչ պետք է անել նման սարսափելի իրադարձությունները կանխելու համար:
Հանդիպման ժամանակ քննարկվեցին նաեւ տարածաշրջանային խնդիրներին, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը եւ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանն առնչվող հարցեր:
ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները հանդիպել են ԱՄՆ ՄԶԳ կառավարչի փոխտեղակալ Ալեքսանդր Սոկոլովսկու հետ
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-ԱՄՆ բարեկամական խմբի անդամները մայիսի 3-ին Վաշինգտոնում հանդիպել են ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալության կառավարչի փոխտեղակալ Ալեքսանդր Սոկոլովսկու հետ:   Հայ պատգամավորները բարձր են գնահատել ԱՄՆ ՄԶԳ ներդրումը Հայաստանում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների եւ ժողովրդավարո...

Вице-спикер НС встретился с делегацией Парламента Чехии
13 мая   вице-спикер НС, руководитель депутатской группы дружбы Армения – Чехия Э.Шармазанов встретился с делегацией Комиссии по вопросам ходатайств Палаты депутатов Парламента Чешской Республики во главе с Зузкой Бебаровой-Руйбровой. Во встрече участвовали депутаты НС М.Есаян, Л.Дохолян и Т.Вардапетян.
Обсуждены вопросы, касающиеся развития парламентских связей, политического, экономического и культурного взаимосотрудничества.
Э.Шармазанов отметил, что двусторонние армяно-чешские отношения, а также сотрудничество в рамках ЕС активно развиваются, что в значительной мере обусловлено и совершенным государственным визитом Президента РА С.Саргсяна в Чешскую Республику.
Обратившись к проблеме международного признания Геноцида армян 1915 года в Османской империи и конкретно к программе мероприятий к 100-летней годовщине преступления, вице-спикер заверил представителей чешского парламента, что проведение их на государственном уровне обусловлено не только национальной скорбью. По его мнению,   пока все международное сообщество не признало и не оценило как величайшее зло против человечества Геноцид армян, до тех пор нельзя исключать возможность новых геноцидов. Г-н Шармазанов предложил чешским депутатам продемонстрировать ряд экспонатов   Музея-института Геноцида армян также в Парламенте Чехии, что явилось бы важным шагом, направленным на защиту прав человека.
Руководитель делегации З.Бебарова-Руйброва с удовлетворением отметила ощутимый прогресс в армяно-чешских отношениях и выразила готовность сделать все возможное для еще большего упрочения связей двух стран. Она сообщила, что делегация посетила мемориал Геноцида армян в Цицернакаберде и воздала дань уважения памяти безвинных жертв. По ее словам, надо сделать все для предотвращения впредь таких ужасных событий.
В ходе встречи обсуждались также региональные проблемы, в том числе мирного урегулирования азербайджанско-карабахского конфликта, вопросы защиты прав человека.